info@pratikpcb.com +90 236 503 0254

"Printed Circuit Board" kelimelerinin baş harflerinden oluşan "PCB" türkçeye çevirdiğimizde "Baskılı Devre Kartı" anlamına gelmektedir.

Elektronik devrelerin üzerinde bulunduğu 1 katlı, 2 katlı, 4 katlı ve 8 katlı gibi üst üste pres yapılarak çoğaltılabilir. Delik içi kaplama sayesinde çok katlı PCB lerde bir yüzeyden diğer bir yüzeye elektrik akımı iletilmiş olur.

Bir baskılı devre kartı ( PCB ) , iletken olmayan bir substratın tabaka tabakaları üzerine ve / veya arasına lamine edilmiş bir veya daha fazla bakır tabaka tabakasından kazınmış iletken izler, pedler ve diğer özellikleri kullanarak elektriksel veya elektronik bileşenleri mekanik olarak destekler ve elektriksel olarak bağlar . Bileşenler genellikle PCB'ye hem elektriksel olarak bağlanmak hem de mekanik olarak bağlamak için lehimlenir .

En basit elektronik ürünler dışında hepsinde baskılı devre kartları kullanılmaktadır. Pasif anahtar kutuları gibi bazı elektrikli ürünlerde de kullanılırlar.

PCB'lerin alternatifleri arasında , her ikisi de bir zamanlar popüler olan ancak şimdi nadiren kullanılan tel sarma ve noktadan noktaya yapı bulunmaktadır . PCB'ler, devreyi yerleştirmek için ek tasarım çabası gerektirir, ancak üretim ve montaj otomatikleştirilebilir. Yerleşim işinin çoğunu yapmak için elektronik bilgisayar destekli tasarım yazılımı mevcuttur. PCB'lerle seri üreten devreler, bileşenler tek bir işlemde monte edilip kablolandığı için diğer kablolama yöntemlerinden daha ucuz ve daha hızlıdır. Aynı anda çok sayıda PCB üretilebilir ve düzen yalnızca bir kez yapılmalıdır. PCB'ler, daha az faydayla küçük miktarlarda manuel olarak da yapılabilir.

PCB'ler tek taraflı (bir bakır katman), çift taraflı (bir substrat katmanının her iki tarafında iki bakır katman) veya çok katmanlı (alt katman katmanlarıyla dönüşümlü olarak bakırın dış ve iç katmanları) olabilir. Çok katmanlı PCB'ler, çok daha yüksek bileşen yoğunluğuna izin verir, çünkü iç katmanlardaki devre izleri, aksi takdirde bileşenler arasındaki yüzey alanını kaplar. Çok katmanlı PCB'lerin ikiden fazla ve özellikle dörtten fazla bakır düzlem ile popülaritesindeki artış, yüzey montaj teknolojisinin benimsenmesiyle eşzamanlıydı . Bununla birlikte, çok katmanlı PCB'ler, devrelerin onarımını, analizini ve alan modifikasyonunu çok daha zor hale getirir ve genellikle pratik değildir.

Çıplak PCB'ler için dünya pazarı 2014 yılında 60,2 milyar doları aştı [1] ve 2024 yılına kadar 79 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. [2] [3]

[wikipedia]

PratikPCB.com aracılığı ile üreticinin en iyi fiyatı alırsınız. 24 saat içerisinde pcb siparişleriniz onaylanır ve üretime verilir. Profesyonel mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz, en iyi kaliteyi ve mümkün olan en hızlı teslimat süresini sağlamak için müşteri hizmetleri ekibimiz sizinle yakın bir şekilde çalışacaktır.